Historia

Historia

Historia powstania drużyny Nbit Gliwice sięga roku 2008, kiedy to Jarosław Jenczmionka z grupą przyjaciół postanowili spróbować swoich sił i umiejętności w V lidze futsalu w Gliwickim Towarzystwie Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej „Piątka", gdzie założycielem i głównym prowadzącym ligi jest legenda futsalu - Jerzy Wojewódzki.

W kolejnych latach drużyna Nbit-u Gliwice awansowała do trzeciej, drugiej i w końcu w roku 2012 zameldowała się w pierwszej gliwickiej lidze. Podczas tych pięciu lat grania w lidze środowiskowej przewinęło się wiele osób, aczkolwiek do dziś kilku założycieli tej amatorskiej drużyny sprawuje funkcje w Nbit Gliwice. (Adam Tarczyński i Grzegorz Jenczmionka). Z zawodników do dziś w pierwszym zespole grają: Łukasz Bogdziewicz, Marek Chojnacki, Tomasz Czech, Łukasz Jagiełło, Michał Kuźnik, Kamil Musiał, Mateusz Pawlak,

W roku 2013 zrodził się pomysł, aby wystartować w II lidze ogólnopolskiej, jednak z powodu problemów z utworzeniem tej ligi, prezes wspólnie z zarządem i sztabem szkoleniowym podjęli decyzję o wystartowaniu w I lidze ogólnopolskiej w grupie południowej. Jak się okazało było dobre posunięcie. Zespół w tym premierowym na szczeblu krajowym sezonie zajął trzecie miejsce. Władze klubu, trenerzy, zawodnicy nabrali doświadczenia, które zaprocentowało w kolejnym sezonie. Po dość głębokiej korekcie w kadrze drużyna bezdyskusyjnie wygrała grupę południową w I lidze odnosząc w całym sezonie tylko jedną porażkę.

20 września 2015 roku Nbit Gliwice rozegrał pierwszy w swojej historii mecz w Futsal Ekstraklasie zakończony wygraną 5:3 nad Gwiazdą Ruda Śląska.

Jarosław Jenczmionka – prezes Nbit Gliwice:
"Pomysł na bycie prezesem i zarazem właścicielem klubu piłkarskiego wziął się z moich osobistych marzeń. Na liście celów pojawił się parę lat temu i jak widać szybko się zrealizował. Powiem więcej, że w roku 2016 będziemy mistrzami Polski i awansujemy do europejskich pucharów. Mamy najlepszy sztab szkoleniowy w Polsce i ludzi którzy nas otaczają także. Na koniec powiem, że drużyna Nbitu ma doczekać się 30-lecia swojego istnienia i ma zrzeszać tak wspaniałych ludzi jak to zaczęła robić od samego początku".

 

 

Sezon 2013/2014

sezon2013 14 Górny rząd od lewej: Wojciech Stasiło (rzecznik prasowy), Sebastian Wiewióra (II trener), Łukasz Bogdziewicz (bramkarz), Kamil Myśliwiec, Kamil Musiał, Łukasz Jagiełło, Marek Chojnacki, Tomasz Morawski, Adrian Łągiewka, Michał Kuźnik, Emanuel Kiełpin (bramkarz), Adam Tarczyński (kierownik drużyny), Szymon Maksym  (I trener)

Dolny rząd od lewej: Miłosz Szatka, Arribas Rodriguez Giullermo Elliot, Daniel Hajduk - bramkarz, Mateusz Pawlak, Daniel Szadurski - bramkarz, Adrian Struzik, Dawid Pawlik, Kamil Krajewski, Tomasz Stasiak.
Na zdjęciu brak: Michał Łutowicz i Dmytro Pidchenko.

Sezon 2014/15

runda jesienna2014

 Górny rząd od lewej: Szymon Maksym (I trener), Michał Lebiedzieński, Dawid Kaczmarek, Denis Rogon, Damian Rogon. Michał Włodarek
Środkowy rząd od lewej:
Grzegorz Jenczmionka ( kierownik drużyny), Łukasz Bogdziewicz, Marek Chojnacki,Marcin Minkus, Kamil Musiał, Michał Cygnarowski, Łukasz Groszak
Dolny rząd od lewej: Sebastian Wiewióra (II trener), Tomasz Starowicz, Łukasz Jagiełło, Tomasz Czech, Zbigniew Mirga, Marcin Gogolok (sztab pomocniczy)
Na zdjęciu brak: Daniel Hajduk (bramkarz), Michał Kuźnik, Tomasz Morawski, Mateusz Pawlak, Robert Satora, Adam Tarczyński (kierownik drużyny).

 

Historia futsalu w Gliwicach

Światowej sławy znawca futsalu, trener reprezentacji Portugali Orlando Duarte, podczas jednego z seminariów szkoleniowych zapytał mimochodem, ilu zawodników gra w Gliwicach? Po otrzymaniu odpowiedzi, że około 2000, Duarte jeszcze trzykrotnie pytał tłumacza, czy się nie przesłyszał. Potem portugalski szkoleniowiec serdecznie wyściskał prezesa Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej "PIĄTKA" - Jerzego Wojewódzkiego. Odtąd jesteśmy uważani za europejską stolicę minifutbolu, aczkolwiek jak twierdzi prezes Wojewódzki - nie wiadomo, jak jest w Ameryce Południowej, bo może okazać się, iż jesteśmy światowym liderem w tej stosunkowo młodej dyscyplinie sportu.

A zaczęło się...

Na początku 1983 roku przy kawiarnianym stoliku siedziało trzech sympatyków sportu: Piotr Werner - sędzia piłkarski, Maciej Chudzikiewicz - trener szpadzistów i Jurek Wojewódzki - po prostu pasjonat. To właśnie oni wpadli na pomysł, aby pod szyldem Klubu Sympatyków Piłkarstwa Gliwickiego zorganizować pierwszy oficjalny turniej minipiłki nożnej, wówczas pod nazwą „szóstki”. Skromnie liczyli na uczestnictwo kilkunastu drużyn. Po kilku dniach do udziału w rozgrywkach zgłoszono aż 132 zespoły! Zaskoczeni ilością amatorów rozgrywek musieli przeprowadzić eliminacje. Grano wtedy w hali sportowej przy ulicy Okrzei, systemem po 2x7 min.

Pierwszym zwycięzcą została drużyna "Derby Gliwice". Zainteresowanie było tak duże, że koniecznym stało się przeprowadzenie eliminacji. Obecnie „piątki” grają w I, II, III, IV, V lidze, lidze Oldbojów, Super Oldbojów, lidze Kobiet. Warto wspomnieć, że drużyny Nbit Gliwice i Gaf Gliwice, uczestniczą w rozgrywkach ogólnopolskich. Pasja, z jaką to robią nie tylko przyciąga nowych adeptów futsalu, ale również sławi i promuje nasze miasto. Dlatego Gliwice są największym w kraju i w Europie ośrodkiem piłki nożnej pięcioosobowej (mowa o miejskich rozgrywkach). W uznaniu zasług za wkład w propagowanie tej dyscypliny sportu, wielokrotnie przyznawano nam organizację Halowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Kraju na boiskach otwartych oraz finał Pucharu Polski.

Ideą, jaka przyświecała tworzeniu ruchu „piątek”, było stworzenie rozgrywek, w których będą mogli grać dosłownie wszyscy, bez względu na wiek, płeć, umiejętności. Przede wszystkim chodziło o chęć wspólnej zabawy przy okazji gry w piłkę nożną.

Z kart historii

Niewątpliwie do jednego z najbardziej zasłużonych zespołów gliwickiego minifutbolu należy zespół "ZAWISZA" GLIWICE, który zdobywał pięć razy z rzędu tytuł Mistrza Polski na boiskach otwartych (1985-1989) i po raz szósty w 1999 roku. Zdobywcami tytułu Halowego Mistrza Polski były: 22 Findera - 1984, Dallas-Texas - 1994, P.A. NOVA - 1998, Elkom - 2000. Ponadto PA NOVA pięciokrotnie  stawała na najwyższym podium Polskiej Ligi Halowej, trzy razy była wicemistrzem, a dwukrotnie plasowała się na trzeciej pozycji. Oprócz tych sukcesów gliwiczanie brali udział w wielu pomniejszych turniejach jak np. "Puchar Wojska Polskiego", "Puchar Gubina", "Puchar Chrzanowa" czy "Puchar Winobrania", rozgrywany w Zielonej Górze - drugim po Gliwicach ośrodku minifutbolowym w Polsce.

We wszystkich wymienionych turniejach gliwiczanie plasowali się na czołowych lokatach. Za największy sukces należy uznać występ naszych zawodników na Mistrzostwach Świata w Hong-Kongu w 1992 roku. Na dwunastu reprezentantów Polski, aż pięciu wywodziło się z Gliwic, a trener Roman Sowiński prowadził reprezentację Polski  w ponad 60 spotkaniach międzynarodowych. To właśnie w naszej lidze swoje kariery zaczynali tacy zawodnicy jak: Tomasz Wałdoch, Andrzej Iwan, Robert Mitferandu, Kamil Kosowski, Leszek Rycek, Jacek Wiśnia Wiśniewski i wielu.

Pora na młodzież

Aczkolwiek minifutbol nie posiada ograniczeń wiekowych, rasowych, ni płeć jemu niestraszna (z powodzeniem grają gimnazjalistki i licealistki, a furorę robią oldboje), to jednak największą rolę w nim odgrywa młodzież. To na nią najbardziej stawia Prezes - a młodzież nie zawodzi. W 2002 roku Radan Gliwice zdobył tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski, druga była P.A. NOVA, a JANGO zajął miejsce piąte. RADAN zatriumfował ponownie w 2004 r. Te znaczące sukcesy naszej młodzieży potwierdzają słuszność obranej przez Jerzego Wojewódzkiego drogi. Z żelazną konsekwencją realizuje on obrane przez siebie cele, osiągając niebywałe sukcesy nie tylko sportowe, ale również wychowawcze. Przede wszystkim zapewnia młodzieży regularne i dobrze zorganizowane rozgrywki ligowe, pucharowe bądź też inne turnieje, które w dużym stopniu zastępują zanikające już pozalekcyjne zajęcia sportowe - popularne SKS-y. Zapobiega to w dużym stopniu występowaniu wśród młodych ludzi różnego typu dysfunkcji jak np. narkomania, alkoholizm, nikotynizm czy wstępowanie w krąg groźnych subkultur. Już dziś młodzież stanowi 70% grających w minifutbol i z każdym rokiem jest coraz lepiej.

Empatia i altruizm

Jest jeszcze jeden ważny aspekt funkcjonowania gliwickich "piątek", aspekt społeczny. Otóż tworzą one niesamowite, przyjazne dla wszystkich środowisko. Zawodnicy minifutbolu rozegrali w Gliwicach wiele turniejów poświęconych celom charytatywnym. Grano między innymi dla dzieci z Domu Dziecka, bezdomnych, sprawnych inaczej, dla kolegi chorego na białaczkę i innych, którzy ulegli różnym wypadkom.

Swoje turnieje rozgrywali nie tylko bezdomni, osoby uzależnione, ale też odbywały się turnieje integracyjnie, w których grały zakłady pracy, policjanci, strażacy, księża i inni. Dla nich wszystkich minipiłka stała swego rodzaju odskocznią od codziennych kłopotów, stresów.

Widać to najlepiej na przykładzie Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej "Piątka", które przybliżyło szerokim rzeszom nowy, atrakcyjny dział kultury fizycznej. Gliwice są prawdziwym ewenementem na skalę Europy, a może i świata. W ciągu 30 lat istnienia przez boiska mini piłki nożnej przewinęły się tysiące graczy. Powszechną staje się sytuacja, że tato gra w oldbojach, syn w lidze, córka w "piąteczkach", a wnuki kibicują na trybunach. "Piątki" na dobre zafascynowały nie tylko ludzi dojrzałych, ale przede wszystkim młodzież i dzieci, jako aktywnych uczestników gry, treningu, spotkania towarzyskiego, czy zawodów sportowych. Dlatego patrząc na mijające w Gliwicach 30 lat  tej dyscypliny śmiało można twierdzić, że ma ona przed sobą świetlaną przyszłość.

www.piatka.gliwice.pl

Tabela

Nazwa zespołu
M BR PKT
1 Gatta Zduńska Wola 22 90 - 49 49
2 Pogoń '04 Szczecin 22 71 - 50 45
3 Rekord Bielsko - Biała 22 75 - 49 44
4 Red Devils Chojnice 22 78 - 51 37
5 FC Toruń 22 61 - 50 35
6 Nbit Gliwice 22 53 - 74 29
7 Red Dragons Pniewy 22 49 - 59 26
8 Gaf Omega Gliwice 22 50 - 57 26
9 Euromaster Chrobry Głogów 22 52 - 63 26
10 Clearex Chorzów 22 53 - 58 23
11 AZS UŚ Katowice 22 50 - 75 17
12 Gwiazda Ruda Śląska 22 41 - 88 9

Najlepsi strzelcy

11 Przemysław Dewucki
7 Taras Tarasovych
6 Tomasz Starowicz
6 Michał Cygnarowski
6 Robert Satora