Gliwickie legendy futsalu

Gliwickie legendy futsalu

piątek, 01 lipiec 2016 07:20

W tysiącach można liczyć zawodników, którzy przewinęli się Gliwicką Ligę Futsalu Jurka Wojewódzkiego. Wielu z nich trafiło potem do profesjonalnych klubów, by z powodzeniem bronić barw drużyn grających w Futsal Ekstraklasie. Niewątpliwie najbardziej złoty okres gliwickiej halówki przypada na lata, gdy w najwyższej klasie rozgrywkowej rywalizowały P.A. Nova i Radan Gliwice. „Nova” to pięciokrotny mistrz Polski, a Radan słynął z tego, że wprowadzał na futsalowe salony kolejnych zawodników, którzy potem trafiali nawet do reprezentacji.

Nr 1 na tej liście może być Błażej Korczyński, choćby z tego powodu, że strzelił on w swojej karierze w meczach ligowych aż 314 bramek.

Szymon Maksym natomiast uważany był za jednego z najlepszych techników, wręcz wirtuozów futsalu. Reprezentant Polski, jeszcze w poprzednim sezonie pracował jak trener Nbitu.    

Aktualna dwójka szkoleniowców futsalowego Piasta Gliwice to także świetnie znani i rozpoznawani w tym środowisku zawodnicy. Jacek Podgórski, reprezentant Polski, uczestnik Mistrzostw Świata w Hong Kongu. Razem z nim na tych mistrzostwach był Dariusz Kałuża, także gliwiczanin.

Sebastian Wiewióra to także mistrz Polski, reprezentant kraju. Do wybitnych przedstawicieli tej dyscypliny należą również Łukasz Groszak, bramkarz Piasta i Zbigniew Mirga. „Grochu” ma na swoim koncie mistrza Polski, podobnie jak i Mirga. „Zibi”, bo tak nazywają go koledzy z boiska jest wychowankiem Piasta z dużego boiska, ale wybrał halę, gdzie zdobywał medale mistrzostw Polski i grał w reprezentacji Polski.    

W poprzednim sezonie barw Euromaster Chrobry Głogów bronił Daniel Lebiedzieński, gliwiczanin, który zaczynał w PA. Nova, ale potem przeniósł się Akademii FC Pniewy. W tym klubie trzykrotnie sięgnął po tytuł mistrzowski.

Tomasz Czok to przykład zawodnika, który całe życie poświęcił futsalowi. Znakomity futsalista, dziś prezes GSF Gliwice, trener i wychowawca młodzieży.

Łukasz Skorupski, to jeden z najlepszych w historii bramkarzy tej odmiany piłki. Bronił barw P.A. Nova, może się pochwalić dwoma złotymi medalami mistrzostw Polski.

Mirosław Rypel, grał kadrze, prowadził jako trener Jango Gliwice. Mariusz Kubiak przez wiele lat grał w Jango Gliwice

O Jarku Kaszowskim już pisaliśmy, ale przypomnijmy, że to jeden z bardziej utytułowanych zawodników futsalu wywodzących się z Gliwic.

Andrzej Filosek czy Andrzej Sala rządzili na parkietach jeszcze w latach 909-XX wieku. Filosek 10-krotnie zdobywal mistrzostwo Gliwic. Andrzej Sala grał z powodzeniem na halii dużym boisku w barwach Piasta Gliwice.

Nie brak tez takich, którzy wciąż z powodzenie grają na hali. Rafał Franz obecnie broni barw Rekordu Bielsko Biała, a Marcin Kiełpiński zagra od nowego sezonu w zespole aktualnego Mistrza Polski – Gatty Zduńska Wola.

Tych zawodników czy trenerów, którzy sławili gliwicki futsal wywodzących się z Gliwic było jeszcze więcej. Postaramy się przypomnieć ich sylwetki w kolejnych artykułach.

Tabela

Nazwa zespołu
M BR PKT
1 Gatta Zduńska Wola 22 90 - 49 49
2 Pogoń '04 Szczecin 22 71 - 50 45
3 Rekord Bielsko - Biała 22 75 - 49 44
4 Red Devils Chojnice 22 78 - 51 37
5 FC Toruń 22 61 - 50 35
6 Nbit Gliwice 22 53 - 74 29
7 Red Dragons Pniewy 22 49 - 59 26
8 Gaf Omega Gliwice 22 50 - 57 26
9 Euromaster Chrobry Głogów 22 52 - 63 26
10 Clearex Chorzów 22 53 - 58 23
11 AZS UŚ Katowice 22 50 - 75 17
12 Gwiazda Ruda Śląska 22 41 - 88 9

Najlepsi strzelcy

11 Przemysław Dewucki
7 Taras Tarasovych
6 Tomasz Starowicz
6 Michał Cygnarowski
6 Robert Satora